Terminarz Euro 2016 Excel – Dynamiczna tabela

Terminarz Euro 2016 Excel. Mistrzostw Europy Francja 2016 Tabela spotkań i meczów.

Interaktywny terminarz Euro 2016 Excel, stworzyłem dla fanów futbolu, którzy pragną za pomocą arkusza kalkulacyjnego w łatwy i przyjazdny sposób śledzić na bieżąco jak przebiegają Mistrzostwa Europy w piłce nożnej we Francji po wpisaniu wyników meczów w odpowiednich komórkach. Można go również wykorzystać do symulacji różnych scenariuszy.
Terminarz Euro 2016 ExcelPodczas porzednich piłkarskich mistrzostw bądź eliminacji do mistrzostw stworzyłem oraz upublikowałem na moim blogu interaktywne arkusze w Excelu na: EURO 2012 oraz Brazylia 2014 (UEFA) oraz Eliminacje do EURO 2016. Tym razem Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn odbędą się pomiedzy 5 czerwca a 10 lipca 2016 na stadionach we Francji.

Nowości w Mistrzostwach Europy.

Po raz pierwszy na Mistrzostwach Europy będzie występować 24 drużyny a nie 16 jak dotychczas. W związku z tym czterozespołowych grup będzie 6 a nie 4 jak dotychczas. Do następnej rundy automatycznie awansują dwie najlepsze drużyny ze wszystkich grup oraz 4 najlepsze drużyny z trzecich miejsc. Dlatego też potrzebna jest dodatkowa tabela RANKING DRUŻYN TRZECICH MIEJSC, która zdecyduje, które spośród tych drużyn uzyskają awans do następnej rundy. Kombinacje bez powtórzeń pozwala zliczyć liczbę różnych sceariuszy awansu 4 drużyn z 6 grup. Liczba kombinacji z 6 po 4 wyraża się wzorem: = 6!/4!(6-4)!=15. W Excelu do obliczenia można zastosować funkcję =KOMBINACJE(6,4). Co oznacza, że mamy aż 15 różnych scenariuszy w tym wypadku. Cztery drużyny z pośród nich w zależności od rozwoju scenariusza zostaną przyporządkowanych do zwycięzców czterech grup ABCD natomiast zwycięscy z grup EF będą musiały grać z potencjalnie silniejszym przeciwnikami gdyż drużynami które zajęły drugie miejsca, odpowiednio z grupy D i E. Można wnioskować, że teoretycznie najbardziej będą poszkodowane drużyny z grupy E. Najmniej poszkodowane drużyny z grup ABC gdyż zwycięzcy zagrają z trzecimi drużynami w kolejnej rundzie a drugie drużyny z drugimi innych grup.

Automatyzacja w tabelach Mistrzostw Europy Francja 2016.

Użytkownik arkusza ustawia sobie czas lokalny w górnym prawym rogu oraz wpisuje wyniki meczów w wyznaczonych do tego komórkach zaznaczonych na jasno żółto, które wymagają uzupełnienia. Pozostałe informacje w arkuszu zliczają się w pełni automatycznie na bieżąco:

 • po wyborze strefy czasowej Strefa czasowa system przetwarza godziny rozpoczęcia wszystkich meczów wg czasu lokalnego ustawionego przez użytkownika,
 • zlicza rozegrane mecze, punkty oraz bramki w tabelach grupowych,
 • w dodatkowych tabelach tiebreak, zliczających punkty i bramki w przypadku gdy którekolwiek drużyny uzyskają tą samą liczbę punktów,
 • zlicza w tabeli drużyn które zajeły trzecie miejsca w grupach,
 • sortuje drużyny w tabelach wg zasad UEFA(link),
 • przypisuje drużyny które awansują do kolejnej fazy w odpowiednie pola.

Wszystkie te operacje są tworzone jedynie przy zastosowaniu formuł w Excelu bez konieczności użycia kodu VBA. To obrazuje przy okazji jak Excel potrafi być elastyczny oraz niezwykle użyteczny na poziomie tworzenia formuł. W tym, projekcie użyłem kombinacje funkcji JEŻELI , LICZ.JEŻELI, SUMA.JEŻELI, SUMA.WARUNKÓW do zliczania punktów oraz goli, WYSZUKAJ.PIONOWO do pobieranie danych z pomocniczych tabel oraz POZYCJĘ w kombinacji z WYSZUKAJ.PIONOWO do poprawnego sortownia drużyn w tabelach. Jednym z ostatnich czynników decydujących o kolejności zajmowania miejsc jest ranking UEFA (UEFA)

Formatowanie warunkowe zastosowane w dokumencie Terminarz Euro 2016 Excel

Terminarz Euro 2016 Excel zawiera formatowanie warunkowe w kilku przypadkach:

 • Jeśli komórka zostanie uzupełniona liczba zniknie żółty kolor wymagający uzupełnienia.
 • Drużyna, która wygra w danym meczu zostanie pogrubiona
 • Jeśli w fazie pucharowej drużyny zremisują, komórki (karne) wyświetla się na żółto w celu uzupełnienia. Jeśli natomiast w regulaminowym czasie zwyciezca zostanie wyłoniony a użytkownik pomimo to uzupełni pole przeznaczone dla rzutów karnych pole te zaznacza się na czerowno gdyż jest to działalnie niepoprawne..
 • Ponadto we wszystkich tabelach grupowych, dla drużyn, które zajmą trzecie miejsce w zależności od tego czy w danym momencie dana drużyna awansowały by do nastepnej rundy, wtedy to zostanie zaznaczona na jasno zielono. Jeśli natomiast na podstawie zbiorczej tabeli drużyna z trzecich miejsc nie awansowałaby, zostanie zaznaczona na czerowno.
 • W tabelach pomocniczych po prawej stronie zliczających dla meczów pomiedzy drużynami, które uzyskaty te samą liczbę punktów,
 • Pobieranie arkusza kalkulacyjnego

  Pobierz arkusz kalkulacyjny Terminarz Euro 2016 Excel .xlsx całkowicie za darmo. Użytkowananie nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych aplikacji poza MS Excel oraz jest wolne od reklam jak i od kodu VBA.

  Pobierz Terminarz Euro 2016 Excel

  English Version

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *